Майстер-класи "Бісерова писанка"

Ввечері  матуся нас чатує,
 Писанки на виставку готує.
Віск черпає пищиком із блюдця,
Очі мами світяться  у ласці:
Квітоньки на писанці зірчасті,
А на другій півники та бджоли,
Ми таких не бачили ніколи.
А на третій писанці – зірниці,
Ще й під ними золоті  жар-птиці,
На четвертій - олені та серни,
А на п’ятій  - рушничок та терни.
Ввечері  матуся нас чатує,
 Писанки на виставку готує.
Дивиться і тішиться матуся,
Я у неї ( все робити)  малювати вчуся.


З історії бісерової писанки

      Бісерова писанка  (бісеринка) - це яскравий  оберіг –сувенір,  який  несе подвійне навантаження,  служить оберегом та видом оздоблення. Бісерові писанки з’являються на Україні  в ХУІІ столітті . На той час  з Венеції , Богемії та Австрії  на територію Східної Європи ( в тому числі  і на Україну ) почали завозити  бісер, скляні намистини. Писанка-бісеринка  виникла спочатку  як сувенір-подарунок багатим прихожанам-меценатам ,які відвідували монастирі, пізніше, як сувеніри для всіх прихожан,що відвідали монастир  і не несли на той час  символічного значення.  Бісерова писанка до ХІХ століття виготовлялась виключно в монастирях, таким  видом мистецтва  славився  Браїлівський  монастир на  Вінниччині, монастирі Буковини, Львівщини та Житомирщини.  Сяючі писанки-бісерки  підвішувались  до лампадок  перед образами у церквах, палацах, сільських хатах, служили  подарунками  на урочистості.













  Однією з перших технік виконання  писанок –бісеринок була техніка  вдавлювання  по воску. Такі  писанки  оздоблені бісером називали восковками-бісерками.  Для того, щоб виготовити  восковку-бісерку,  яйце  покривали тонким  шаром білого воску  і в цей віск  вдавлювали бісер, намистинки, перлини, скло, натуральне коштовне  та напівкоштовне каміння за певним малюнком, використовуючи, традиційні знаки –символи та власні ідеї. Але такі  вироби були  недовговічними,  бісер і камінці дуже часто відпадали  і виріб втрачав свій привабливий вигляд.  В сучасних умовах  для виготовлення  писанки-бісерки  використовують клей ( ПВА, «Момент» та інші). При використанні клею необхідно перевірити, чи не розчиняє  клей  поверхню бісеру та яйця. Шкарлупа яєць дуже крихкий матеріал , тому  дуже часто застосовують замість яєчної шкарлупи  сучасні замінники –муляжі яйця з дерева, гіпсу, пластику, глини  тощо.  
      При роботі з бісером необхідно  мати добре освітлення, а також треба  якнайкраще  провітрювати робоче приміщення.
     Крім технік вдавлювання  та клеєння ( викладання та насипу) для виготовлення бісерової писанки   використовують  бісерове ткацтво  та оплітання.  Бісерове ткацтво  - це оздоблення великодніх  яєць  за допомогою  нанизування бісеру,  що нагадує ткацтво і є одною з найскладніших і довговічних технік виготовлення бісерових писанок. При ткацтві  створюється  виконаний з бісеру мішечок ( чохольчик)  в якому знаходиться яйце або муляж. Використовують декілька  видів плетіння: суцільне та часткове; «від кінця»  та «з середини». При  частковому ткацтві  виконують окремо  елементи  і потім їх з’єднують, при суцільному  все виконують за  певною схемою від початку до кінця роботи.
Техніка оплітання полягає в тому, що на нитку нанизують в певному алгоритмі  бісер чи намистини  і за допомогою  воску чи клею  оплітають, попередньо проклеївши,
всю поверхню яйця , створюючи певний візерунок-символ.

Матеріали та інструменти

     Для виконання писанки-бісеринки необхідно мати  яйце, або його замінник  - дерев’яну, гіпсову, пластикову, глиняну  форму у вигляді яйця; бісер різного кольору та форми, намистинки, віск або клей, олівець,нитки,  голки, пінцет, свічку тощо.
      Бісер – це маленькі скляні намистинки різного розміру та  різноманітні за кольором, відомі ще за часів античності. Самий розповсюджений розмір  бісерини – 2мм в діаметрі. Вони бувають  люстровані ( блискучі) і матові, прозорі або пофарбовані з внутрішньої сторони.  Бісер дуже цінився всіма народами світу. Египтяни знали виробництво  бісеру та намиста зі скла  ще за 2400 років до Різдва Христова. На території  сучасної України  виготовлення маленьких намистин зі скла було відоме до ХІІ століття та пізніше секрет виготовлення загубився, і виробництво намистин зупинилось   З кінця ХУ століття такі маленькі круглі намистинки  розпочали виготовляти  на острові Мурано ( Італія) з використанням техніки видування. І починаючи з ХУІІ ст., бісер став широко застосовуватись на території Європи  для прикрашання одягу , виготовлення прикрас та сувенірів.  Оскільки  виробництво бісеру не вимагало  великих затрат , воно було комерційно вигідним (в ХУІІ ст..  в історії Мурано  був зафіксований  1000% прибуток ) і розповсюджувалось по всій території Європи , приносячи великі прибутки. В ХУІІІ ст.. Венеція здала свої позиції по виготовленню бісеру  своїм конкурентам : в першу чергу Богемії,  а пізніше  Австрії , Німеччині, Франції. На даний час  ще одним центром  бісерної індустрії є Японія. Японський бісер  вражають найкращим.
    При виготовленні бісеру та намистин  зі скла використовують  методи  витого, тягнутого, литого, видувного скла, отримуючи намистини та бісер різної форми.

Знакова символіка . Символи кольорів.

       Для того, щоб створити власну бісерову писанку необхідно знати  народні знаки-символи  і символи  кольорів .
      Орнамент писанки  складається з поєднання певних знаків-символів та кольорової гами , що збереглися на Україні з давніх часів, як бачення та сприйняття навколишнього світу та  безмежжя Всесвіту. Дуже часто первинний зміст нанесеної  на яйце інформації  в сучасному світі змінюється та  нівелюється .  Маючи  знання  про знаки та символи , ми   можемо «прочитати» писанку, нанести на неї свої закодовані символами або кольором побажання.
         Багато  орнаментів писанок збереглися недоторканими, завдяки дбайливій традиції  не вносити  в них ніяких змін  і передавати  древні малюнки  з роду в рід.  Так до наших днів  дійшли писанки , дивлячись на орнамент яких можна сказати , що вони старовинні.
Символи на писанках  поділяються на групи за походженням та часом. Найдавніші з них це група символів вогню та  символів води. Ці дві стихії поєднуючись,  народжують життя , знаки цих груп  присутні  на  90% писанок і підтверджують життєдайність орнаменту.
      До символів води  відносяться  «безконечники»,  « грабельки»,  «риба», «дощові потоки», «юрок» та багато інших.
      До символів вогню -   «сонце», «зірка», «триквет», «свастика», «хрест», «промінь» тощо.
       Трохи  пізніше з’явились символи  родючості, розвитку, збереження життя : «Богиня Берегиня», «косий хрест», «ромб», «квадрат», «дерево життя». Рослинні  («сосонка»,  «дубовий лист», «вербова гілка», «квітка», «виноград», «яблунька», «сливка»)  та тваринні символи ( «олень», «баранці», «коник», «пташка», «рак», «півень» , « медвежі лапи», « заячі вуха» та інші ) з’явилися значно пізніше і відрізнялися  один від одного в різних регіонах України. Після прийняття православ’я в писанковій символіці з’являються християнські знаки-символи – «церква-вежа», «божа ручка», «хрест». В ХІХ – ХХ століттях на писанках з’являються зображення святих.
       Знаки-символи  поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, були дуже важливі для сприйняття писанки як оберегу.
Жовтий колір -  колір небесних світил : сонця, зірок, місяця; приносить  достаток, урожай, приплід.
Зелений – колір весни, пробудження  природи,  всього живого, що є на світі, символ здоров’я.
Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.
Чорний колір – символ землі, плодючості;чорний з білим  колір , що  виказує  пошану  душам померлих,  пам'яті предків.
Коричневий – символізує  землю-матір.
Блакитний – уособлює  воду, повітря, небо , здоров’я.

Техніка виконання писанок бісеринок.

 
1, Писанка-бісерка  «Божа Матір».

Дана писанка виконання методом клеєння-викладання .



Матеріали та інструменти :
-    дерев’яна заготовка у формі яйця,
-    бісер блакитного або бірюзового кольору продовгуватої форми  (як символ небес);
-    бісер білого кольору  ( як символ шани та памяиті);
-    бісер золотистого кольору ( як символ вічного життя,  щастя)
-    намистинки золотого  та жовтогарячого кольору у формі циліндрів різного діаметру   (
-    намистинки  бірюзового або сірого кольору круглої форми;
-    продовгуваті намистини у вигляді зрізаного конуса білого кольору (як символ чистоти)
-    блискітки золотистого  та бузкового кольорів;
-    шестигранний  штучний камінь  червоного кольору ( як символ любові, сили та влади);
-    невеличка ікона з зображенням Божої матері  та Ісуса Христа.
-    клей «Момент», клей ПВА;
-    пінцет ,голки;
-    простий олівець;
-    зубочистки;
-    серветки, шматок тканини.

Послідовність виконання


  1. На  дерев’яну форму-заготовку нанести олівцем ескіз писанки-бісеринки.
  2. В середині зображення хреста  приклеюємо  шестигранний штучний камінь червоного кольору.
  3. По нанесеним  лініям хреста  наносимо за допомогою тупого кінця голки або зубочисткою тоненькою лінією клей і викладаємо  золотистим бісером середину майбутнього хреста.
  4. За допомогою пінцету, попередньо змастивши клеєм одну з сторін жовтогарячих продовгуватих намистин , наклеюємо їх  повздовж  золотистого бісеру ( що імітує хрест)  під кутом 45 градусів  через одну бісерину з правого та лівого боку.
  5. В проміжки між намистин вклеюємо склярус ( продовгуваті тонкі намистинки золотистого кольору.
  6. Залишаємо  висохнути .
  7. З протилежного боку по нанесеному малюнку в центрі приклеюємо приклеюємо  зображення Божої Матері.
  8. Навколо неї по контуру викладаємо круглі намистинки бірюзового або сірого кольору.
  9. За малюнком промащуємо клеєм  кола з чотирьох сторін зображення  і наклеюємо блискітки золотистого кольору; в середині кожного кола  поверх золотистих блискіток  наклеюємо по одній блискітці бузкового кольору.
  10. В проміжках між колами  та  іконою  наклеюємо  по п’ять білих намистин у вигляді зрізаного конуса , тоншою основою до зображення ікони.
  11. По контуру наклеєних золотистих блискіток викладаємо  білий бісер, попередньо  нанісши клей на кожну бісеринку.
  12. Залишаємо висохнути.
  13. По контуру середини ( попередньо змастивши його клеєм за допомогою зубочистки)  писанки-бісерки  викладаємо  золотисті намистини  циліндричної форми.
  14. Від  середини писанки  по контуру окружності викласти блакитний або бірюзовий бісер  спочатку по одній стороні  форми, залишити  висохнути , а потім по іншій.
  15. Після висихання  писанки-бісерки  перевірити міцність  склеювання, слабкі місця промастити клеєм .
  16. Залишити висохнути .

Писанка-бісерка з зображенням Божої матері та Ісуса Христа  готова.

2. Писанка-бісеринка  «РАЙДУГА»


    Писанка-бісерка «Райдуга» за бажанням може виконуватись  і методом насипу, і методом викладання. Підбирається бісер різних кольорів  та однакової форми та розміру. Можливий варіант : бісер певного кольору відрізняється від інших формою та розміром.
Матеріали та інструменти

-    дерев’яна заготовка у формі яйця;
-    бісер кольорів райдуги;
-    клей «Момент», клей ПВА;
-    пінцет ,голки;
-    простий олівець;
-    зубочистки;
-    серветки, шматок тканини.

Послідовність виконання  
  1. На  дерев’яну форму-заготовку нанести олівцем ескіз писанки-бісеринки.
Яйце ділиться на криволінійні сегменти.
  1. Кожен   контур змащується  клеєм та викладається бісером певного кольору.
  2. Після кожного викладеного сегмента необхідно залишити писанку-бісерку для висихання.
  3. Повторювати  роботу таким чином  над кожним сегментом іншого кольору.
  4. Після висихання  писанки-бісерки  перевірити  міцність  склеювання, слабкі місця промастити  клеєм .
  5. Залишити  висохнути. Бісерка «Райдуга» готова.

Немає коментарів:

Дописати коментар